Moskva: Město protikladů

Historie

Moskva je městem s bohatou historií. PočátkOsídlení v oblasti Moskvy se dají vystopovat až do 12. století. Tou dobou zde stál zemědělský dvorec, který byl pojmenovaný podle protékající řeky Moskvy. Kvůli ochraně byla kolem osady vybudovaná dřevěná palisáda a ta dala základ dnešnímu Kremlu. Moskva se tak stala bezpečným místem, kde odpočívali cestující knížata. Také se zde začaly protínat obchodní stezky, a to dalo základ obchodnímu centru. Moskevská knížata si upevňovala svou moc a tím také rostl význam města.

bebe

Ve 14. století už měla Moskva 30 tisíc obyvatel a stala se politickým i církevním centrem Ruska. Na počátku 16. století mělo již okolí Kremlu evropský vzhled. Pod vládou Ivana III. Se Moskva stala hlavním městem ruské říše. Rok 1571 nebyl pro Moskvu moc šťastný. Krymští Tataři ji vypálili. Nechali jen Kreml.

V historii do Moskvy dorazil i Napoleon Bonaparte a zapojil se do bitvy na Berezině, kde sice vyhrál, ale s obrovskými ztrátami. Kvůli taktice ruského generála však musel z Moskvy se svou armádou odejít kvůli vyhladovění.

bebe

O Moskvě z dnešního pohledu

Město leží v nadmořské výšce 156 metrů v kopcovité krajině mezi Volhou a Okou, na řece Moskvě. Ta protéká městem asi délkou 80 km. V katastru města se do Moskvy vlévá dalších 140 vodních toků.

Hranici města v dnešní době tvoří hlavně dálnice, asi 109 km dlouhá. Moskva má 1097 km2, z toho asi třetinu plochy zabírají parky, lesíky a zelené zóny. A i za hranicí města je široký zelený pás lesíků, kam si místní obyvatelé jezdí odpočinout.

Počasí v Moskvě

Podnebí je mírné kontinentální. Pověstná ruská zima ale v Moskvě není nijak extrémní. Začíná v polovině listopadu a končí začátkem dubna. V zimě je zde pár hodně studených dnů, kdy teploty snadno lezou k – 20 ° C není nijak výjimečná.

Do Moskvy se lze dostat několika způsoby, letadlem je to pohodlné a rychlé. Mimo turistickou sezónu se dají letenky moskva Levneletenky sehnat bez větších problémů.