Dovolená a deprese
Jak může souviset dovolená s depresemi? Tato tak trochu škodolibá otázka není rozhodně prázdnou frází, v součinnosti s probíhajícím volnem se totiž prohlubují tyto problémy podobně, jako tomu bývá v období vánočních svátků. Týká se to určitých skupin lidí a my bychom měli vědět, že to rozhodně není zanedbatelná menšina. Je to podle vyjádření odborníků dokonce převažující část populace.
Proč strádáme na dovolené psychickými problémy
Rozhoduje způsob profese a výkon zaměstnání – zásadní vliv, jeden z nejpodstatnějších, je fakt, zda pracujeme v oboru, který nás naplňuje štěstím, nebo jen vyděláváme peníze, abychom přežili. U prvního typu lidí představuje dovolenkový oddych jen drobnou změnu biorytmu, zpestření, a v průběhu volných dnů se takový jedinec těší, až se zas rozjede jeho pracovní cyklus. Žádné deprese nehrozí. Naopak kdo konečně vypadne z práce a má volno, blížící se počátek opětovného návratu do zaměstnání navodí psychický tlak poměrně nepochybně.
Dny volna mohou působit jako šok – příliš rychlá změna z hektického kolotoče do poklidných dnů plných nicnedělání může přinést i fyzický rozvrat zaběhnutých pochodů v organismu. Může být příčinou hormonálních změn, což způsobí změny nálad, navození sociologických a psychických potíží, a někdy dokonce navodí i sebevražedné sklony.
Důležité je hlavně domácí prostředí – problémy může způsobit i značný rozdíl v komfortu mezi domácím prostředím a cílovou destinací. Jestliže prožijeme pobyt v luxusním hotelu s bazénem a necháme se tu obsluhovat, může být návrat do domácího prostředí dvoupokojového bytu v panelovém domě v původním stavu s umakartovým jádrem značným rozčarováním.
Psychologové také vůbec nedoporučují takto prudké změny životního stylu a prostředí, což může zanechat i hluboké stopy na duši. Moudří lidé si tento fakt uvědomují a raději podřizují volné dny zábavě odpovídající jejich stávající situaci a jsou-li dostatečně skromní, budou spokojení i s tuzemskými pobyty. Ideální pro boj proti depresi je také aktivní činnost, např. cykloturistika, horolezectví nebo vodáctví.