Švýcarská pomoc teroristům?

Jak jsem v posledních dnech zvěděl z internetu, zatímco nejeden z evropských politiků mele o tom, že by nejraději zrušil veškerou hotovost a přešel na bezhotovostní platby, rozhodli se Švýcaři, že nejen že tento nápad nepodpoří, ale navíc vydají i novou tisícifrankovou bankovku. Což je bankovka představující v přepočtu dvacet tisíc našich korun, tedy víc než měsíční výplatu nejednoho z našinců.
švýcarský frank
Švýcarská centrální banka už představila tuto novou verzi bankovky, jež začne v této zemi obíhat13. března. A v oběhu tam bude proto, že zkrátka mají Švýcaři rádi peníze. Tedy že je hotovost v jejich kultuře pevně zakořeněná a populární. A je nasnadě, že aby tam byla hotovost populární i nadále, bude mít i tato bankovka hned několik bezpečnostních prvků proti padělání.
Proč právě tisícovka? Viceprezident švýcarské centrální banky tvrdí, že je tomu tak proto, že dnešní nominální hodnoty švýcarských bankovek zkrátka odpovídají požadavkům lidí, jsou přiměřené. Tisícifrankovka se prý hodí třeba při placení velkých nákupů, při placení účtů na poště, používá se také pro svou funkci uchovatele hodnoty.
Nic jiného v tom prý není. Vůbec nic! Nic kromě toho, že je hotovost ve Švýcarsku stále velmi populární, učiněný kulturní fenomén.
Kulturní fenomén, jenž přichází na scénu právě v době, kdy se „Evropa“ velkých nominálů zbavuje s odůvodněním, že jsou těmito financováni teroristé.
švýcarské franky
Zatímco většina evropských centrálních bank v lednu přestala dávat do oběhu pětiseteurovky, tedy v přepočtu skoro třináctitisícikoruny, a od konce dubna postihne stejný osud pětiseteurové bankovky ve všech zemích eurozóny, včetně Německa a Rakouska, aby tyto nemohly být potenciálně zneužívány k různým kriminálním aktivitám a praní špinavých peněz, Švýcaři zavádějí nový ještě o polovinu vyšší nominál. A vůbec jim to nevadí. Ba právě naopak – „lidem to vyhovuje, tak jim vycházejí vstříc“. A prý tím rozhodně nemíní podporovat žádné kriminální živly.
A mne tak napadá to, co mne napadlo už ve chvíli, kdy jsem se o nadcházejícím soumraku pro bankovky v nominální hodnotě 500 eur dozvěděl. Zda je právě rušení velkých nominálů něčím, co nám pomůže v boji s teroristy a jinými nekalými živly. Nebo zda je to pouhý nesmysl.
Já osobně se přikláním právě k tomu, že je to nesmysl. Protože je nasnadě, že Švýcaři určitě nemají v úmyslu pomáhat financovat nejhorší zločince. Kteří se v případě, že nebudou bankovky vysokých nominálních hodnot, přece stejně nějak zaplatí. Jenom pro to budou potřebovat o několik kilogramů bankovek víc.