Klíšťata jsou zpátky. Co všechno hrozí domácím mazlíčkům?

.

U nás žijí převážně klíšťata rodu Ixodes a Dermacentor. Oba tyto druhy klíšťat mohou přenášet závažná bakteriální (mykoplazmóza, anaplasmóza, ehrlichióza, borelióza) a parazitární onemocnění (babesióza), které jsou nebezpečné pro psy a kočky. Sezóna klíšťat začala již v březnu a pravděpodobně skončí až někdy v říjnu. Do té doby bude třeba pejsky určitě chránit vhodnými antiparazitiky.

klíště na listě

Na to, aby klíště přeneslo kterékoliv ze zmíněných infekčních onemocnění, musí být přisáté minimálně 24 h. Může se stát, že klíště přenese i více infekčních onemocnění najednou a není to vůbec výjimečné. Neplatí pravidlo, že pokud se klíště zakousne, tak musí zvíře i onemocnět. Záleží na imunitním systému zvířete, například kočky jsou vůči borelióze poměrně odolné a onemocnění se u nich skoro nikdy neprojevuje zdravotními problémy.

A co tedy konkrétně máme pod složitými pojmy hledat? 

borelióza: od přisátí se klíštěte po první příznaky onemocnění uplynou většinou 2-3 týdny. Borelióza se projevuje převážně u psů, mezi příznaky infekce patří zvýšená teplota, nechutenství, kulhání, otok a bolestivost kloubů. Občas se mohou vyskytovat také neurologické problémy, či problémy s ledvinami až selhání ledvin.

Babesióza: od přisátí se klíštěte po první příznaky onemocnění může uplynout několik dní až týdnů. Babesie napadají červené krvinky a způsobují jejich rozpad, z toho pramení všechny další klinické příznaky onemocnění, jako je zvýšená teplota nad 40 ° C, krev v moči, apatie, nechutenství, sliznice psa (spojivky a dásně) jsou bílé, někdy žluté, pes je velmi slabý.

Anaplasmóza: onemocnění se projeví nejdříve týden po infekci. Anaplazmy napadají bílé krvinky nebo krevní destičky. Mezi příznaky infekce anaplasmózy patří hlavně horečka, polyartritidy (postiženy jsou tedy klouby na více končetinách, které mohou být bolestivé, oteklé, vyskytuje se kulhání), může být i snížené množství krevních destiček a tím pádem může docházet ke krvácení z různých tělesných otvorů (z konečníku, z nosu atd.)
list s klíštětem

Ehrlichióza: od napadení klíštětem po první příznaky onemocnění uplyne většinou minimálně týden. Ehrlich napadají hlavně bílé krvinky. Ehrlichióza má velmi různorodé příznaky, mezi které patří horečka, nechutenství, ztráta hmotnosti, zvětšení lymfatických uzlin, problémy s dýcháním, bledé sliznice, krvácení, problémy s očima, postižení nervového systému, problémy se srdcem (arytmie), zvětšená játra a slezina, oteklé a bolestivé klouby.

Mykoplazmóza (hemoplazmóza): mohou ho přenášet klíšťata i blechy. Vyskytuje se častěji u koček než u psů. Mycoplasma napadá červené krvinky, které poškozuje a způsobuje jejich rozpad. Mezi hlavní příznaky onemocnění patří horečka, bledé sliznice, únava, nechutenství a apatie.

.

Klíšťata jsou zpátky. Co všechno hrozí domácím mazlíčkům?
4.8 (96.67%)6
.