Kešu ořech plod Ledvinovníku západního.

Ořechy kešu se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších ořechů vůbec. Jsou běžně k sehnání a patří mezi zdravější oříšky, které jsou často doporučované i při dietách. Oříšek kešu při konzumaci příjemně křupne a má lehce nasládlou chuť, čímž se odlišuje od ostatních ořechů. Určitě jsme je někdy už ochutnali v jejich přírodní podobě, ale víte, že jsou k sehnání i kešu pražené solené Vesela-veverka a sladké? Možná víte, třeba jste je už ochutnali a my jsme vás nenachytali. Dobře, zkusíme jiný dotaz. Víte jak a kde kešu oříšky rostou? O tom jak a kde roste kešu ořech nevíte nic.

strom kešu

Ona je to strašně zajímavá rostlina, která nám kešu ořechy poskytuje. Kešu ořechy jsou plodem stromu Ledvinovník západní. Název opravdu sedí, vždyť kešu ořechy mají tvar ledviny. Tyto stromy dosahují až 12 metrů, jsou rozložité a stálezelené. Ořechy kešu na nich dozrávají postupně od listopadu po několik měsíců, takže ruční sběr probíhá podle potřeby. Ruční sběr je upřednostňován, protože oříšky by se při pádu na zem mohly lehce poškodit, takže se trhají přímo ze stromu. Samotný ořech visí v jakémsi závěsu pod dužnatým útvarem, který svým tvarem připomíná papriku, nebo hrušku.

kešu

Samotný dužnatý útvar nesoucí ořech se konzumuje také, má spoustu vitamínů, dokonce více než pomeranč, ale upřednostňuje se jeho konzervace, má tenkou slupku a rychle se kazí. Takže se z něj vyrábí džemy a marmelády. Pobřeží slonoviny vyprodukuje největší množství kešu ořechů na světě, jejich zpracování už ale probíhá třeba ve Vietnamu, nebo Indii. Tady musí ořech zbavit slupky, které obsahuje látky dráždící pokožku, takže vyloupání ořechu není až tak jednoduchou záležitostí. Techniky zbavení jádra slupky se liší, každý region upřednostňuje jiné postupy. Pokud tedy máme pěkně jádra vyloupaná, nepoškozená, balí se a odtud teprve putuje za svými spotřebiteli do celého světa.