Pozor na zuby

Zuby máme jen jedny, respektive dvoje. Mléčný chrup na hradí ten stálý a s tím si musíme vystačit až do konce života, popřípadě se spokojit s jeho náhradou, která však nikdy není úplně dokonalá. O zuby je nutné pečovat, a to i u dětí. Přesně u dětí totiž začínají ty největší chyby.

animace zub

1. Péče o zuby u dítěte

Péče o zuby je nutná už od nejútlejšího věku. Je nutná už u maličkých dětí, kterým vykoukl první zoubek. Zapomeňte na různé prsťáčky a podobné věci, které jsou k ničemu. Použijte extra měkký dětský kartáček a snažte se dítě zabavit, aby si nechalo zuby vyčistit. U některých dětí zabere telefon do ruky, jiné děti při čištění čistí zuby rodiči. Nespoléhejte se na to, že si dítě vyčistí zuby samo. Nevyčistí, rozhodně je nutné dočišťovat zuby minimálně do osmi let. Pastu není nutné používat od počátku, stačí ji zavést až v době, kdy ji dítě umí vyplivnout. Pokud dítě nezíská správné návyky, pak mívá zpravidla problémy i v dospělosti.

zubní křeslo

2. Jak vybrat zubaře

V posledních letech jsou opravdu velké problémy sehnat vůbec nějakého zubaře, natož kvalitního. Pokud chcete mít zuby zdravé, nemůžete na nich šetřit. Sehnat vůbec nějakého zubaře je problém, často navíc nemají smlouvy se všemi pojišťovnami a tím pádem se zubní péče prodraží. Zubaře se snažte najít co nejblíže vašemu bydlišti, avšak pokud se to nepovede, nebraňte se ani delšímu dojíždění. Pokud přesto nemůžete zubaře sehnat, můžete oslovit pojišťovnu aby vám poskytla seznam těch zubních ordinací, které mají kapacitu nabírat nové pacienty a obvolávat. Avšak ne vždy jsou seznamy aktuální, takže práce to nebude jednoduchá. Počítejte také s tím, že specializovaná péče může být méně dostupná. Zubní hygiena není v současné době problém skoro nikde, navíc na ni spousta pojišťoven začíná přispívat. Třeba zubní chirurgii v Praze https://clinicplus.cz/service/chirurgicka-stomatologie/ není vcelku problém sehnat, avšak v menších městech se připravte na delší čekací doby.