Proč jsou bílkoviny v naší stravě důležité?

Bílkoviny jsou společně s tuky a sacharidy základními živinami, ze kterých se skládá naše potrava. Každá z těchto složek má důležitou a nenahraditelnou funkci v lidském těle. Spousta z nás zná tvrzení, že bílkoviny jsou základním stavebním kamenem pro naše svaly, což je pravda. I pro jedince, kteří se však sportu nevěnují, je důležité, aby přijímali dostatek těchto makronutrientů.

smažené vejce

Zrychlení metabolismu

Bílkoviny jsou pro naše tělo náročnější na zpracování než sacharidy či tuky. Pokud tedy budeme konzumovat dostatek proteinů ve stravě, dojde ke zrychlení našeho metabolismu, což jistě mnoho z nás uvítá.

Doporučené denní množství se bude odvíjet především od vaší fyzické aktivity, pohlaví a váhy. Jestliže usilujete o budování svalové hmoty, doporučuje se konzumovat až 2 gramy bílkovin na kilo tělesné hmotnosti.

Pokud budete dodržovat bílkovinnou dietu můžete vyzkoušet denní příjem proteinů zvýšit až na 2,2 gramy a pozorujte, jak bude vaše tělo reagovat. Pro někoho může být tento režim velmi přínosný, pro jiného naprosto nevyhovující.

Všeho moc škodí

Dejte si pozor, abyste bílkovin denně nekonzumovali příliš velké množství. V takovém případě dochází totiž k nežádoucímu přetěžování ledvin a jater, které může vyústit i ve velké zdravotní problémy. Proto se řiďte základním pravidlem “všeho s mírou” a rozhodně nepřekračujte denní doporučenou dávku bílkovin. Při nadměrné konzumaci těchto základních živin rovněž dochází k překyselení organismu, což rozhodně není pro naše tělo vhodné.

Jaké jsou kvalitní zdroje bílkovin?tofu jako zdroj bílkovin

Vhodným zdrojem bílkovin je například libové maso, ale rovněž nejrůznější rostlinné alternativy jako je tofu, seitan či tempeh, jež je vhodné do jídelníčku zařazovat, a to i když nejste vegan či vegetarián. Jestliže se vám nedaří konzumovat potřebné množství bílkovin, můžete je doplnit pomocí proteinového prášku. S vyváženým jídelníčkem byste však potřebnou denní dávku měli hravě splnit.