Jak správně pečovat o lidský chrup

Každému bylo dáno něco do vínku. Někdo má krásnou a hustou hřívu vlasů, jiný má tak dokonalý metabolismus, že nepřibere ani deko a nemusí se nijak výrazně omezovat v jídle. Někdo disponuje kvalitním a zdravým chrupem. Jiní naopak musí vynaložit maximální úsilí v péči, aby bylo dosaženo alespoň trochu viditelného výsledku. Nicméně věřte, že každý může mít zdravý chrup při dodržování pravidelné dentální hygieny. I zde ale platí, že to chce hlavně vytrvalost a pevnou vůli. Nikdy nic nevzdávat.

kartáček ve sklenici

Čistění chrupu je základ

I když je asi známo, že nejdůležitější je čištění. Avšak pouze správné čištění zubů má efekt. Adekvátní je čištění chrupu odshora směrem dolů a zpět nahoru. Tah musí být rychlý, aby došlo k odstranění nejen zubního plaku a i nečistot.

Délka čištění. Tolik diskutabilní záležitost. Pravidelnost je samozřejmostí. Ideální ráno a večer. Někdo si čistí chrup po každém jídle. Nicméně v rámci pravidelné hygieny ráno a večer je optimální tři až čtyři minuty čištění chrupu. Tak je prokázáno, že dochází k odstranění plaku i usazených nečistot. Je doporučeno i čištění chrupu po každém sladkém jídle. Tak zabezpečíte zdravý chrup.

I dásně potřebují dostatečnou péči

Zdravé dásně mají samozřejmě vliv na to, aby nejen lidský chrup, ale celkově dutina ústní byla v pořádku. Nejen že jsou dásně při úsměvu odkryty a jsou tedy vidět, ale nemocné dásně mohou být spouštěčem řady problémů, jako je i například paradontóza. Je zapotřebí mít na paměti, že podstatný vliv má i výběr zubního kartáčku.

bílý úsměv

Dentální hygiena není jen kartáček na zuby

V rámci každodenní pravidelné péče o chrup je vhodné používání mezizubních kartáčků, stejně tak lze použít dentální niť. Jedině tak se dostanete k mezizubnímu prostoru, což je místo, které klasický zubní kartáček nemůže vyčistit. Jedná se o místa, která jsou hůře dostupná. Pouze v rámci výše uvedených dentálních pomůcek dojde k řádnému vyčištění. Díky čištění mezizubních prostor je eliminace vzniku zubního kamene apod. Nezapomínejte nejen zubní i mezizubní kartáčky obměňovat. Optimální je zubní kartáček po dvou až třech měsících nahradit vždy novým.

Stav chrupu ovlivňuje i strava

Pokud budete jíst zdravě, vaše zuby se vám za to náležitě odmění. Kvalitní strava má efekt na stav chrupu. Jednou z největších hrozeb pro zuby je cukr. Cukr nejen ve sladkostech, ale především i v rámci konzumace sladkých nápojů. Tím zároveň dochází ke značnému poškození zubní skloviny. Nejlepší volbou pro zuby je pití vody. Pokud však vaše zuby potřebují již pomoc odborníka, nabízí se celá řada možností , jak navrátit opět krásný úsměv.