Prát pomocí kaštanů? – levné a ekologické!

.

Ani si to neuvědomujeme, ale kolem nás je spousta přírodních čistidel a léků. A mezi ně patří i kaštany!
Prací gelvytvořený z kaštanů je skvělý pro děti, lidi s citlivou pokožkou, ale i alergiky.
Kaštany nejprve pečlivě umyjeme. Nesbírejte ale ty, co rostou u frekventované silnice, kde do sebe natahují výpary z aut.
Budete potřebovat:
5 – 10 čerstvých kaštanů
1 litr vlažné vody
palička na maso nebo kladívko
1 středně velká sklenice s uzávěrem (je jasné, že litr vody s drtí se tam musí vejít)
Protože se potřebujete dostat k dužině, vložíte je do sáčku, zabalíte do utěrky a tlučete do nich paličkou na maso nebo kladívkem. Čím menší kousky se vám povedou, tím účinnější bude praní.
Drť přesypte do sklenice a zalijte vlažnou vodou. Když zatřepete sklenicí, vytvoří se mýdlová pěna. Pak nechte několik hodin odležet.
Směs přeceďte přes sítko do uzavíratelné láhve a kousky vyhoďte.
vyloupané kaštany
Takto připravený gel vydrží v lednici zhruba 3 dny. Pokud nechcete před každým praním připravovat novou dávku, nadrťte si je do zásoby a usušte. Pak už stačí jen vždy vyndat a dle návodu vyrobit gel.

Než začnete prát, nalijte gel rovnou do bubnu pračky. Aby byl výsledek co nejlepší, perte mezi 30 a 60°C. Na silně znečištěné prádlo budete potřebovat ještě pomoc vhodného přípravku.

Aby vám prádlo navíc vonělo, přidejte do pračky látkový pytlíček s drtí, na kterou jste nakapali éterický olej.
Vyvstávající otázka s následnou odpovědí
znamená, že se nemusíte bát ani o svou peněženku, která je věčným nákupem pracího prostředku zatížená, ani o přírodu, protože tento způsob praní je opravdu ideální.

Ještě je tu jeden způsob přípravy.
Kaštany oloupeme, nastrouháme nebo co nejjemněji umeleme. Umleté je nasypeme do menšího hrnce, zalijeme vodou a povaříme několik minut. Po vychladnutí tekutinu nalijeme do lahvičky a už můžeme používat jako tekutý prací prášek.
spadané kaštany
Vždy počítejte z 8 -10 kaštany na jednu várku. Na tvrdou vodu je lepší nějaké ještě přidat. Abyste vodu trochu změkčili, přidejte trochu jedlé sody. Ať pracujete pořád ekologicky. Pokud máte nějaké skvrny na oblečení, přidejte citronovou šťávu.
Myslíte, že jsem vás přesvědčila, že chodit čistě oblečení můžete i za předpokladu, že nepoužijete chemii a navíc ušetříte? Jestli ano, tak mám radost nejen za vás, ale i za přírodu.

Prát pomocí kaštanů? – levné a ekologické!
4.8 (95%)8
.