Pozitivní účinky plnospektrálních světel zářivek 2gx13

· Podání barev je nezkreslené a téměř identické s denním slunečním světlem. To je přínosné zejména pro grafické práce, pro pracovníky v tiskárnách, pro umělce – výtvarníky a sochaře, pro designéry.
· Probouzení se s tímto světlem navozuje pocit podobný slunečnímu svitu a vstávání je příjemnější, než u studeného bílého světla. Je přirozenější i vůči teplým odstínům, vhodným spíše pro relaxaci a usínání.
· Podle některých lékařských studií byl prokázán pozitivní vliv na sezonní (podzimní a zimní) deprese. Pomáhá také zmírnit důsledky afektivních poruch.
· Únava zraku je prokazatelná při dlouhodobém používání úzkospektrálního světla. Tehdy dochází ke snížení ostrosti vidění, zejména při delší práci s výpočetní technikou.
· Jsou ideálním světlem pro pracoviště manuálního charakteru, ale i pro školy a úřady, kde oddalují nastupující únavu a zvyšují produktivitu práce. Díky tomu také snižují výskyt pracovních úrazů a agresivního chování zaměstnanců, kteří jsou často nuceni pracovat pod tlakem, a zároveň v nevhodně osvětlené místnosti.
stropní zářivka.jpg

Plnospektrální osvětlení se vyrábí v mnoha provedeních

Jaké existují možnosti osvětlovací techniky u plného světelného spektra? Vyrábí se prakticky ve všech známých typech osvětlovací techniky. Sortiment je velmi pestrý, a pokud máte o takové světlo zájem, pořídíte je v těchto druzích osvětlení:
· Trubicové zářivky 2gx13 a rovněž kompaktní (úsporné) zářivky.
· Klasické halogenové žárovky.
· LED diodové žárovky o příkonech od 5 do 50 W
· Sluneční simulátory o výkonu 10 tisíc luxů.
zářivkové osvětlení.jpg

Některé příklady uplatnění širokospektrálního osvětlení

Ve školách – zvláště školy s uměleckým zaměřením na hodiny výtvarné výchovy vyžadují osvětlení stanovené normativem jako Ra > 90, což umožňuje pouze tento typ osvětlovací techniky, anebo denní světlo.
Mateřské školky – děti se pod tímto světlem cítí spokojenější, jsou klidnější, a má to pozitivní vliv na jejich hyperaktivitu. Mají také rády syté barvy hraček, které tímto způsobem vyniknou.
Domovy seniorů – organismus starých lidí se lépe regeneruje, navíc se tito lidé lépe zabaví, a tím pádem jsou více aktivní přes den a v noci lépe usínají.
Zdravotnická zařízení – všechny operační sály, vyšetřovny a ambulantní pracoviště vyžadují bezpodmínečně Ra > 90 kvůli přesné diagnostice a preciznímu podání pracovního výkonu. Je známo, že např. u hypoxie, nebo diagnostiky hepatitidy může špatné světlo podávat zkreslený obraz.